Yüz Gerdirme

Genç bir yüzde elmacık kemiği bölgesi ve alt göz kapağının yanakla birleştiği bölge dolgun, yuvarlak hatlıdır. Yüzde yaşlanmanın ilk belirtileri yanak yağ dokusunun aşağıya doğru yer değiştirmesi, alt göz kapağının yanakla olan mesafesinin uzaması dolayısıyla dolgun ve oval görünümdeki yüzün daha uzun va zayıf görünüme sahip olmasıdır. Aynı zamanda ağız köşelerindeki oluklarda belirginleşir. Tüm bu değişiklikler yüzde yorgun bir görünüme neden olur.

Kimler bu ameliyat için uygundur ?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte 30 yaşın üzerinde, yorgun görüntüsünden kurtulmak isteyen ancak tam yüz germe ameliyatı gerektirecek kadar da cilt elastisitesini kaybetmemiş ve sarkıklık derecesi fazla olmayan sağlıklı erkek ve bayanlarda uygulanır.

Ameliyat nasıl uygulanır ? Ameliyat izi var mıdır ?

Ameliyat genellikle endoskop eşliğinde uygulanır. Sedasyon eşliğinde lokal anestezi ya da genel anestezi ile yapılabilir. Saçlı deri içinde her iki tarafta ve simetrik 2 cm lik kesiler yapılarak alın ve orta yüz dokuları serbestleştirlir. Yanak yağına ulaşılır ve genç yaşlarda olduğu gibi yukarıya ve dışarıya asılır. Orta yüz bölgesi gençleşir, ağız kenarındaki oluklar kaybolur. Ortalama 1.5 saat sürer.

Ameliyat sonrası

Ameliyattan sonraki ilk 24-48 saat yüzde şişlik olabilir. 48 saatten sonra azalarak dağılır. Saçlı deri içinde yer alan dikişler 10. Gün alınır. Yüzün son halini alması 1 ayı bulabilir. Kişi 1. Haftadan sonra işine dönebilir. Yerçekiminin etkisi, yaşlanma hızı ve yaşam tarzına göre değişmekle birlikte ortalama 10 yıl kalıcı etki sağlar.

WhatsApp chat