Vajina Estetiği

Günümüzde oldukca sık sık talep edilen operasyonlardan biridir. Vajinal estetik cerrahisi sadece kozmetik beklentiler nedeni ile uygulanabilmenin yanı sıra fonksiyonel kazanımlarda sağlamaktadır. Özellikle tekrarlayan ve güç gerçekleşen doğumlar sonrası, ilerleyen yıllarda yaşlanma ile birlikte rahim, idrar torbası ve bağırsakların vajina içine doğru sarkmaları çok sık görülmektedir. Bu durumların varlığında hasta için idrar kaçırma, kasık ağrısı gibi şikayetler, kozmetik beklentilerin önüne geçmektedir. Bu uygulama vajinanın dış üçte birini oluşturan orgazmik alan, iç ve dis dudaklar, vajina içinin genişliği ve perineal bölge denilen bu alandaki, pubis (vajina üstündeki bölge) ve bacak içlerindeki aşırı yağ birikmelerinin cerrahi olarak yeniden düzenlenmesini kapsamaktadır.Günümüzde vücut konturlarının düzeltilmesi için yapılan işlemler oldukça rağbet görmektedir. Bunun altında yatan en önemli nedenin başarılı sonuçların elde edilmesidir. Kontur düzeltilmesinde vücut bir bütün olarak değerlendirilmelidir ve bölgeler arasındaki orantılara dikkat edilmelidir.

Labialar (Dudaklar)

Vajinanın fonksiyonu dışında dış kısımlarını oluşturan labia majör ve labia minör denilen büyük (dış yandaki) ve küçük (iç yandaki) dudaklar ile pubis bölgesinin düzeltilmesi estetik amaçlıdır. Pek çok kadın labialarının büyük ve sarkık olmasından şikayet etmektedir. Cinsel fonksiyonları etkilemez ancak psikolojik olarak hasta mutlu olacağı için cinsel başarı ve haz artacaktır. Bu dudakların normalden büyük olduğu bazı durumlarda klitorisi örteceği için orgazmın gecikmesine ve hazzın azalmasına fonksiyonel olarak da neden olabilir. Labialarin normalden küçük ve gevşek olduğunda yağ dokusu transferi ile bunlar normal, gergin ve daha genç görünüme kavuşmaktadır. Bu basit ve lokal anestezi ile yapılan günlük cerrahi girişimlerdir. Bazen bacak içlerinde ve pubis denilen vajinanın üst bölümündeki alanlarda aşırı yağlanma olmaktadır. Bu durumda lokal anestezi ile basit liposuction ile düzeltilmektedir.

Labia Minör Sarkması Büyük ve sarkık iç dudaklar ( Labia Minör ) dış dudakları taşacak şekilde aşağı ve dışarı doğru asimetrik olarak taşarak estetik görüntüyü bozmakta hastaları rahatsız etmektedir. Pek çok kadın bunların dışarı sarkmasından rahatsızlık duymakta ve partnerlerine görünmek istememektedir. Ayrıca spor yaparken ve pantolon giyerken rahatsızlık vermektedir. Bu durum basit bir cerrahi işlem ile düzeltilmekte ve sarkık olan iç dudaklar yeniden normal görünümüne kavuşmaktadır.

Vulvar Lipoplasti Vulva alanını oluşturanlardan pubis denilen vajina üstü bölgesi ve bacak içlerindeki aşırı yağ birikmesi sonucu oluşan kontur bozuklukları basit liposuction işlemleri ile lokal anestezi ile günlük cerrahi bu bölge gerilmekte ve stress urinary incontinence denilen gülerken, hapşırırken, öksürürken, spor veya günlük ev işleri gibi aktiviteleri yaparken istem dışı idrar kaçırmaları da büyük oranda düzelmektedir.Karin germe ameliyatı ile doğum veya yaşlanmaya bağlı olarak aşağı doğru gevşeyip sarkan vajinal alanlar gerilmekte ve yeniden eski olduğu yere gelmektedir. Klitoris tek orgazm organı değildir. Diğer orgazm alanı pubococcygeous ve transverse kasların oluşturduğu perineal bölgedir. Vajinal yenileme bu bölgenin üst kısmında bulunan Grafenberg noktası (G noktası) da normal yerine gelmektedir. Cerrahi tedaviler genellikle lokal anestezi altında günlük cerrahi uygulamalar olarak yapılmaktadır. Hastanede yatmayı gerektirmez. 1-7 gün içinde hastalar normal günlük aktivitelerine dönebilmekte cinsel ilişki ise yapılan ameliyatın tekniğine bağlı olarak 3- 8 hafta sonra serbest bırakılmalıdır.

VAJİNA ESTETİĞİ

Vajinal daraltma yada yenileme yas veya doğumlara bağlı olarak vajinanın gevşemesi sonucu oluşan estetik görünüm düzeltmeye ve cinsel ilişki hazzını artırmaya yönelik cerrahi bir uygulamadır.işlem olarak düzeltilebilmektedir.Abdominoplasti yani karin germe ameliyatları ile kombine olarak yapılan vajinal yenileme ameliyatları yardımı ile Bu uygulama vajinanın dış üçte birini oluşturan orgazmik alan, iç ve dis dudaklar, vajina içinin genişliği ve perineal bölge denilen bu alandaki, pubis (vajina üstündeki bölge) ve bacak içlerindeki aşırı yağ birikmelerinin cerrahi olarak yeniden düzenlenmesini kapsamaktadir.

Vajen Daraltma Gevseme yapisal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda kadında alt genital bölgede bulunan kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. Vajinal kaslar gevşer, normal gerginlik ve dirençleri azalır, vajinayı kontrol ve destek fonksiyonları bozulur. Sonuç olarak vajina gevşer, iç, dış genişliği artar ve cinsel haz azalır Duvarlardaki gevşeme ayni zamanda cinsel partner olan erkegin duyacagi cinsel hazzı da azaltacaktır. Cerrahi olarak vajinal kanal daraltılmakta ve gevşemiş olan kas yapıları düzeltilmekte dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Vajinal Yenileme Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir ? Yapılacak uygulamanın şekline göre 1-3 saat kadar sürmektedir.

Ne Tip Bir Anestezi Uygulanır? Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulanır.

Ne Kadar Süre Sonra Cinsel Hayatıma Dönebilirim? Yapılacak uygulamanın sekline göre 3-8 hafta kadar sonra.

Normal Hayatıma ve İşime Ne Zaman Dönebilirim? Yapılan ameliyata ve ne iş yaptığınıza göre değişmekle birlikte 1-7 gün içinde.

Ne Kadar Ağrı ve Rahatsızlık Hissedeceğim? Ameliyat olan hastalar ağrı kesicilerle hiç veya çok az ağrı duyduklarını söylemektedirler.

Ameliyat Ücreti Ne Kadardır? Yapılacak olan uygulamanın sekline göre hastadan hastaya değişmektedir.

Riskleri Nelerdir? Bu ameliyatlar çok güvenli ameliyatlardır ve çok az riskler içerir. Bilinen kanama ve enfeksiyon gibi cerrahi riskler %1”in altındadır.

Vajinal Daraltma ve Estetik Ameliyatları Diğer Estetik Ameliyatlar ile Beraber Yapılabilirmi? Evet, diğer liposuction, meme büyütme gibi estetik ameliyatlarla birlikte uygulanabilir.

İz Kalır mı? Gözle görünen çok fazla bir iz kalmaz.

WhatsApp chat