Rinoplasti

BURUN ESTETİGİ NEDİR, KİMLERE YAPILIR?

Burun Yüzdeki en dikkat çekici bölgedir. Güzel bir burna sahipseniz gözleriniz ve kaşlarınız ön plandadır. Burnun şekli yüzün karakteristik özelliğini tamamlayan belki de en önemli yerdir. Eğer burnunuzdan memnun değilseniz her yıl yüz binlerce insanın görünümlerini daha da güzelleştirmek için düşündükleri burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti) için uygun adaysınız demektir. Bu ameliyatla sadece şekil olarak değil aynı zamanda nefes alma ile ilgili problemlerinizin de düzeleceğini kısaca hem estetik hem de fonksiyonel olarak tam bir çözüme ulaşacağınızı bilmelisiniz.

 • Burnunuz yüzünüze oranla genişse.
 • Profilden bakıldığında burun kemiğiniz kemerliyse.
 • Önden bakıldığında burnunuz çok genişse.
 • Burnunuzun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse.
 • Burun delikleriniz genişse.
 • Burnunuz çarpıksa.
 • Burun şeklinden ve yapısından memnun değilseniz
 • Daha önceden yapılmış bir burun estetiği ameliyatının sonucunda oluşmuş bir kusur kalmışsa.
 • Geçirdiğiniz kaza sonucunda burnunuzun simetrisi bozulduysa estetik burun ameliyatları için uygun bir aday olabilirsiniz.

BURUN ESTETIGINDE YAS SINIRI VARMIDIR?

Burun şeklini düzelttirmek isteyen hastaların en az 17-18 yaşına kadar beklemeleri gerekir.Çünkü burun gelişiminin yüzde 90’nı bu yaşlarda tamamlanır.Buna ek olarak hastanın daha bilinçli karar vermesi için 18 yaşını beklemek daha uygundur.

BURUN ESTETIGI OPERASYONU NASIL YAPILIR?

Estetik rinoplasti burun boyutlarını küçültmek veya büyültmek, burun ucunu yeniden şekillendirmek, burunda bulunan tümseği azaltmak, üst dudak ile burun arasındaki açıyı düzenlemek amacıyla uygulanabilir. Bazı estetik ameliyatlarda buruna doku ilave etmek gerekebilir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyat ile gerçekleştirilebilir.

Genetik olarak veya kaza sonucu ortaya çıkan hasarları düzeltebildiği gibi, bazı solunum problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Estetik burun ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Rinoplasti operasyonları ortalama 1-2 saat sürer. Ameliyat sonrası aynı gün evinize dönebilirsiniz. Ağrı hissetmeyeceğinizden rahatlıkla 1-2 gün içinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Buruna konulan alçı 1 hafta sonra çıkartılacaktır.

HASTA NORMAL HAYATA NE ZAMAN DONER?

Modern plastik cerrahide burun içine tampon çok gerekmedikçe konmaz. Gerektiği durumlarda 1-2 gün süre ile koymak gerekebilir. Göz çevresindeki morarmalar, ameliyattan sonraki günler içinde solar. Genellikle bu morluklar ikinci haftada kaybolur. Burundaki hafif şişlik, yavaşça geriler ancak nadiren de olsa bazı hastalarda aylarca sürebilir. Sigara kullananlarda şişlikler daha geç iyileşir. Bu nedenle ameliyat sonrası sigara içilmesi pek tavsiye edilmez. Ameliyatlar küçük kesilerden yapıldığından görülebilir yara izi kalmaz.
Hasta ameliyattan birkaç saat sonra evine gider. Burun estetiği sonrasında ilaçlarla kolayca geçen hafif bir ağrı olabilir. Morarma ve şişmeyi azaltmak için baş hafifçe yukarıda yatmak ve gözlere soğuk kompres uygulanması önerilir. Burun alçısı, genellikle ameliyatın 7i’nci günde çıkarılır. Ama alçının 10 güne kadar yerinde tutulduğu durumlar da vardır.

AMELIYAT SONRASI MORLUKLAR

Morluklar kemiklerin kırılmasıyla ilgili oluşur.Kemikleri kırarken kullanılan teknik bazen önem taşıyabiliyor. Bunu içerden ya da dışarıdan yapmak cerrahın tercihine bağlı olarak değişebiliyor. Morluk miktarı buna bağlı olarak değişebiliyor.Ama kalıcı bir morluk söz konusu değildir.Ortalama 10 gun icinde kaybolur

OPERASYON SONRASI DIKKAT EDILMESI GEREKEN HUSUSLAR

Koşmak, yüzmek, öne eğilmek gibi kan basıncını arttıran aktiviteler birkaç ay kısıtlanabilir. İşe geri dönme kararı kişinin şişlik ve rahatsızlık derecesine bağlıdır.Ama biz 1 hafta dinlenmenizi tavsiye etmekteyiz.Morlukların geçmesi derinin hassasiyetinin normale döndüğünü gösterir. Bu süre içinde dışarı çıkarken güneşten koruyucu ürünler kullanılmalı. Bu ameliyatların yazın ya da kışın yapılmasının bir sakıncası yoktur.Sadece ameliyattan sonra morluklar geçene kadar yazın güneşten, kışın da kar ışımasından leke kalmaması için korumak gerekir. Ameliyat sonrası hastaların yüzlerini 3 ay süre ile güneş ışığından korumaları şarttır. Yüzdeki şişlikler 7-10 günde, burundaki şişlikler ise 6-10 haftada iner.Tam burun şeklinin oturması ise 1 yıldır. Hasta bantların çıkarılmasından sonra burnunu korumalı, ağır gözlük kullanmamalı, verilen masajları düzenli olarak yapmalıdır. Lens kullanımı 3-4’üncü günden sonra serbesttir.

OPERASYON SONUCUNU ETKILEYEN FAKTORLER

 • Daha önce ameliyat geçirmiş olması.
 • Burun derisinin kalın ya da çok ince olması.
 • Hastanın yaralarının kötü iyileşmeye meyilli olması.
 • Burun ucunun derisinin kalın olması.
 • Burun ile yüz arasında oran açısından büyük uyumsuzluklar olması.
 • Burun estetik ameliyatı sonrası hastanın doktorun önerilerine uymaması.
 • Kıkırdakların zayıf olması.
WhatsApp chat