PRP Tedavisi

PRP nedir?

PRP (platelet rich plasma), platelet(trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasına verilen yöntemin kısaltılmış ismidir. Bu yöntemde bir kişiden alınan az miktardaki kan özel bir tüp içine konulduktan sonra santrifüj edilir ve elde edilen platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma aynı kişiye enjeksiyon yoluyla deri içine verilebilir veya lazer, roller uygulamaları sonrası kağıt bir maskeye emdirilerek geri verilir. Derin kırışıklıkları gidermek amacıyla dolgu olarak da kullanılabilmektedir. Elde edilen bu ürün içerisinde milyonlarca konsantre edilmiş kök hücre bulunur.

Plateletler ne işe yarar?

Plateletler veya trombositler vücudumuzda hasarlı dokuları onaran büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan elemanlarıdır. PRP uygulamasında hasarlı dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla platelet verilir. Aynı seans içinde DNA aktivatörü mezoterapi solüsyonları da kullanılarak etkinlik bir kat daha arttırılabilmektedir.

Plateletler – veya diğer adıyla trombositler—vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda, kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir. PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır. Böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır.

PRP hangi alanlarda kullanılmaktadır?

• Lazer, peeling, roller uygulamaları sonrası derinin hızla yapılanmasını sağlamak

• Kırışıklıkları azaltmak

• Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak

• Her türlü yara izini ( sivilce, ameliyat, çatlak vb) azaltmak

• Saç dökülmesini düzeltmek için kullanılmaktadır.

Pratikte PRP uygulaması nasıl yapılır?

Uygulamanın yapılacağı kişiden 2 veya 3 tüp ( 16-23 ml) kan alınır, santrfüj cihazında plateletleri ayrıştırılır. Ayrıştırılan plateletler kitteki tüpün içersinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün (PRP) dolgu veya mezoterapi gibi yollarla deriye uygulanır. Deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir.

Uygulanacak PRP’nin belli bir dozu var mıdır? Ne kadarına ihtiyaç duyulur? Ne kadarı uygulanır?

Burada doz aşımı gibi bir problem yoktur. Elde edilen PRP’nin tamamı kullanılabilir. Genelde bir mezoterapi kiti ile toplam 8 mililitre PRP elde edilebilir. Bu da yüz, boyun, dekolte bölgesi, kolların dışı, bacakların iç kısmı gibi alanların tamamında tedavi uygulamak için yeterlidir.

Bir kür ile elde edilen olumlu sonuçlar sonradan tamamen kaybolur mu?

Kaybolmaz, ancak 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürleri her 10-12 ayda bir tekrarlamak gerekir. Bu durumda uygulanan kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir

WhatsApp chat