Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatları, her ne kadar estetik ameliyat olsa da estetik olmayan amaçlarla, hastaların sorunlarını gidermek ve onları rahatlatmak amacıyla da yapılabilmektedirler. Büyük ve sarkan göğüslere sahip kadınlar, memenin aşırı ağırlığı nedeniyle sırt, boyun, bel ağrıları, sütyen askı izleri, egzema, pişik, meme altında kötü koku, akıntı, terleme, deri tahrişinden, solunum problemlerine kadar değişiklik gösteren tıbbi sorunlara maruz kalırlar. En sonunda hastalar bir miktar kamburlaşır ve sonunda postür bozukluğu meydana gelir.

Meme, kadın psikolojisinde de önemli role sahiptir. Tüm meme ameliyatlarından sonra hastaların yorumları kendilerine olan güvenlerinin arttığı, hatta duruşlarının ve yürüyüşlerinin bile daha dik ve kadınsı olduğu yönündedir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Meme küçültme ameliyatlarında, memeyi istenilen boyuta getirmek için fazla doku ve deri çıkarılırken, meme başı memeden ayrılmadan olması gereken konuma getirilir. Böylece sadece meme küçültülmekle kalmayıp, kaldırılmış da olur. Meme küçültme ameliyatlarında amaç, memeye vücut ile orantılı, tamamen simetrik bir form vermektir.

Meme küçültme ameliyatlarında uygulanacak yöntem ve çıkarılacak doku miktarı  hastanın memesinin durumuna göre belirlenir. Bu ameliyatta yapılan işlem, derinin açılması, meme ucunun arkadan ayrılmadan olduğu gibi yukarı doğru kaldırılması, memedeki doku ve deri fazlasının çıkarılmasıdır. Bu tekniğin en büyük avantajı ise meme ucunun memeden ayrılmamasıdır. Bu sayede çoğunlukla süt kanalları kesilmez, yani emzirmeye engel olmaz ve herhangi bir his kaybı yaşanmaz.

Aynı işlem sırasında ‘areola’ denilen meme başı etrafındaki koyu renkli deri yani memenin kahverengi halkasının çapı da küçültülebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı derinin de çıkartıldığı bir ameliyat olduğu için bir takım izler bırakmaktadır. Günümüzde memenin de yapısına ve boyutlarına bağlı olarak “vertikal mammoplasti” yani sadece göğsün kahverengi kısmından aşağı doğru uzanan bir insizyonla yapılan ameliyatlar tercih edilmektedir.

Ancak meme buyuklugu fazla ise bu operasyon ters T sekline donusebilir.

MEME AMELİYATI SONRASI İZ KALIR MI?

Pek çok estetik ameliyatta olduğu gibi meme ameliyatlarında da minimal iz kalır.

Meme bası çepeçevre etrafinda hem de meme basindan asagiya inen vertikal(duz) planda iz kalır. Bu izler zaman içinde belirgin olmayan beyaz çizgilere dönüşür.

Meme küçültme ameliyatında iz, meme büyüklüğü çok fazla değilse areola (meme başı) çevresinde ve yukarıdan aşağıya lolipop şeklindedir. Meme büyüklüğü ve sarkıklığı lolipop kesime uygun olmayan durumlarda ise areola çevresinde ve ters T şeklindedir. Bu ameliyat için kişinin karar vermesi gereken, izleri kabul ederek konforlu ve mutlu olacağı meme formuna sahip olmak ya da iz olmadan fakat formundan memnun olmadığı göğüs şekli ile hayatına devam etmektir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Genel anestezi kosullarinda yapilir.Operasyon ortalama 2-3 saat surer

MEME KÜÇÜLTME SONRASI NORMAL HAYATA NE ZAMAN DÖNÜLÜR?

İlk gün birikebilecek kan ve sıvıları dışarı almak amacıyla her iki meme yanlarından dren yerleştirilmiş olabilir. Bu drenler en geç 2. gün çıkartılır.

Ancak kanama kontrolünden emin olduğumuz birçok vakada dren konulmasına gerek de kalmayabilir.

  • Hasta 4-5 günde normal hayatına geri döner.
  • Bir hafta sonra işine geri dönebilir.
  • 10-15 gün sonra araba kullanmaya başlanabilir.
  • 3 hafta boyunca sporcu sütyeni kullanması gerekir.
  • Dikişler kendiliğinden eridiği için alınmaları gerekmez.
  • 1 ay itibariyle hafif spora başlayabilir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında bir hafta kadar şişlik olauşacak, sonrasında ise şişlikler geçecektir. Erken dönemde göğüsler daha dik ve yukarıda olacak, 1-3 ay süresinde göğüsün alt kısmını dolduracak şekilde yer değiştirecektir

Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı, uyuşukluk gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur.

SIKCA SORULAN SORULAR

Meme küçültme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde mutlaka meme ultrasonu çektirilmesi tavsiye edilir. Aspirin vb. içeren kan sulandırıcılar ile Ibuprofen içeren ağrı kesicileri ve grip ilaçlarının ameliyattan önceki en az iki hafta kullanılmaması gerekir. E vitamini, ginseng, yeşil çay, bitki çayları, keten tohumu gibi kan sulandırdığı bilinen maddelerin de kullanılmaması önerilir. Ameliyattan en az 1 hafta önce sigara içmeyi bırakmak gerekir.

Meme küçültme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında 3 hafta süresince sporcu sütyeni kullanılması gerekir. Ameliyatı takip eden ilk günlerde oluşabilecek hafif ağrılar basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla giderilir.

Meme küçültme ameliyatı emzirmeye engel midir?

Meme küçültme ameliyatında, meme ucu memeden ayrılmadığı için süt kanallarına hiçbir şekilde müdahale edilmez. Bu sebeple ameliyat sonrasında çoğunlukla emzirmeye engel oluşturmaz.

Meme küçültme ameliyatının sonuçları kalıcı mıdır?

Meme küçültme ameliyatlarında kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür. Göğüs şekli, ameliyattan sonraki birkaç ay içerisinde tam olarak oturur. Zaman ilerledikçe yaşlanma ve yer çekimine bağlı olarak değişim mutlaka olacaktır. Eğer kişi kilosunu korur ve sağlıklı bir yaşam sürerse memenin yeniden deforme olmasını  önlemek mümkündür.

WhatsApp chat