Meme Büyütme

Genel anestezi altında uygulanır.
Ameliyat ortalama 1.5-2 saat sürer.
Meme altında kalan ve kolayca gizlenen minimal iz olur, belirli bir süre sonra belli belirsiz bir hale gelir.
Basit ağrı kesiciler ile ağrılar giderilebilir.
Hasta operasyon sonrası ertesi gün evine dönebilir.
Operasyon sonrası 3. gün bandaj çıkarılır, hasta normal hayata döner.
3 hafta boyunca sporcu sütyeni kullanılmalıdır.
Silikon ameliyatı süt vermeyi engellemez ve hamilelik için engel teşkil etmez.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI NEDİR?

Kadın güzelliği denince ilk aklımıza gelen unsurlardan biri göğüslerdir. Genelde hamilelik sonrasi süt vermeye bağlı veya doğuştan gelen problemler, örneğin vücut oranlarına göre küçük olması gibi veya şekil problemleri ile karşılaşılabilir.

Hastanın şikayeti meme küçüklüğü dışında aynı zamanda sarkıklık ise, sadece implant kullanmak bu problemi gidermekte yeterli olmaz. İmplant ile birlikte meme dikleştirme ameliyatı da planlamak daha doğru olur.

Günümüzde kullanılan silikonların teknolojisi, dolgusu, yumuşaklığı, dayanıklılığı ve şekli, implant kullanılan meme büyütme ameliyatlarında doğal sonuçlar alınmasını sağlar.

Eski teknoloji implantlar, farklı sebepler ile delinip akma riskine sahipti. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde kullanılan implantlar bıçakla kesilse bile, kesinlikle dağılmaz özelliğe sahiptir. Bu yeni nesil implantlar basınca ve darbelere karşı çok dayanıklıdır. Bu sebeple hayat boyu kullanılan silikonlar olarak adlandırılırlar.

Günümüzde kullandığımız 2 tip hayat boyu implant bulunur. Bunlardan biri yuvarlak, diğeri ise damla silikondur. Yuvarlak silikonlar memenin üst tarafının daha dolgun görünmesini sağlar. Damla şeklindeki silikonlarda ise memeyi alttan daha çok kaldırır ve tamamen kişinin kendi memesiymiş gibi doğal sonuçlar yaratır.

Kullanılan implantlar meme dokusunun kıvamında olduğu için hem dokunma hissi doğal hem de implantların vücutla birlikte hareketi son derece doğaldır.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Genelde meme altından yapılan birkaç cm’lik kesi sonrası implant (silicon) meme dokusunun hemen altına, kas altına dual plan denilen her iki yerleşim yerini kullanarak oluşturulan ceplere yerleştirilebilir.

Meme dokusunun altına yerleştirilen silikon, memeyi güzel bir şekilde kaldırır ancak zayıf insanlarda dekolte bölümünde doğal olmayan bir görüntü verir. Kas altına konulması durumunda ise göğüsler yeteri kadar kaldırılamayabilir.

Dual teknikte ise üst dekolte görünümü ve alt dolgunluğu daha naturel görünüm elde edilebilir.

Ancak operasyon tekniğinin seçimi kişinin anatomik yapısına göre değişmektedir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Meme büyütme ameliyatı ortalama 1-1:30 saat sürer.

SİLİKON AMELİYATI SONRASI NORMAL HAYATA NE ZAMAN DÖNÜLÜR ?

Meme büyütme ameliyatı sonrası hasta genelde ertesi gün taburcu olur ve evine dönebilir. Genelde en geç 1 hafta içinde işine geri dönebilir.

Ameliyat sonrası ciddi bir morarma ya da şişlik görülmez.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Meme büyütme ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?
Meme büyütme ameliyatı öncesinde mutlaka meme ultrasonu çektirilmesi tavsiye edilir. Kan sulandırıcılar ile “Ibuprofen” içeren ağrı kesicileri ve grip ilaçlarının ameliyattan önceki en az 1 hafta kullanılmaması gerekir. E vitamini, ginseng, yeşil çay, bitki çayları, keten tohumu gibi kan sulandırdığı bilinen maddelerin de kullanılmaması önerilir. Ameliyattan en az 1 hafta önce sigara içilmemesi gerekir.

Meme büyütme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?
Meme büyütme ameliyatından sonra hastanede kalınması gerekmez. Silikon ameliyatı sonrası 3 hafta boyunca sporcu sütyeni kullanılması önerilir. Hissedilebilecek hafif ağrılar, basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Örneğin hasta perşembe günü ameliyat olup, cumartesi günü duş alabilir, pazartesi işe gidebilir ve 1 hafta sonra kısa da olsa havuza yada denize girebilir. 3. hafta itibariyle hafif sporlar yapmaya başlayabilir. Dikişler kendi kendilerine eridikleri için alınmaları gerekmez. Erken dönemde şişlik, meme başında hissizlik ve hafif morarma olabilir. Bunlar kısa süre sonra kendiliğinden yok olur.

Meme büyütme ameliyatı emzirmeye engel midir?
Meme büyütme ameliyatında süt bezleri ve kanallarına müdahale edilmediği için emzirmeye engel değildir.

Meme protezi ne kadar dayanır?
Gelişen teknoloji ile silikon protez artık hayat boyu dayanabilecek özelliklere sahiptir. Bu nedenle yıllar içinde herhangi bir yıpranma, yırtılma ve deformasyon olasılığı yok denecek kadar azdır. Kullanmakta olduğumuz Life-Time Dual Plane silikonlar ile ömür boyu değişikliğe gerek duyulmaz.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında kanser riski artar mı?
Tüm dünyada bu konuda yıllardır çok çeşitli araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmalar sonucunda defalarca kanıtlandı ki meme protezleri kanser riskini hiçbir şekilde arttırmaz.

WhatsApp chat