Lazer Epilasyon CYNOSURE

Vücut tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak adına yapılan Lazer epilasyon için kullanılan üç adet lazer tipi kullanıldığı bilinmektedir, bunların çeşitleri Alexandirite, diod, nd yag lazerlerdir. (IPL) yani yüksek atımlı ışık sistemleri de epilasyon amaçlı uygulamalarda kullanılmasına rağmen, lazer değildir ve başarındaki oranları oldukça düşüktür.

Alexandrite Lazerle Yapılan Epilasyon ile Tüylerden Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün mü ?
Vücuttaki kıl tipi ve kök derinliğine göre epilasyondaki lazerin etkisi farklılık göstereceği için uygun cihazların kullanımı oldukça önemli olacaktır. Alexandrite açık tenli kişilerin koyu tüylerinde etkiliyken, Nd yağ koyu tene sahip ayva tüyü, derin ve sert kıllar da oldukça etkilidir. Özellikle bedenin yüz ve kol önlerinde olmak üzere yüzeysel yerleşimli sert ve kalınlaşmış kıllar, ayva tüyü diye bilinen ince zayıf tüyler toplu halde bulunabilirler. Tek tip lazer kullanımında hedeflenen kökleri etkilenerek, diğer yapıda tüyler etkilenmeyecektir.

Tek Tip Lazer Epilasyonun Dezavantajları
Tek tip lazerle vücudun aynı bölgelerini tekrarlayan uygulamalar seans sayılarının artmasına neden olacak ve istenilen Lazer epilasyon uygulanmasından istenilen düzeyde başarılı bir sonuç alınamayacaktır. İşlem yapılan bölgedeki kılların hepsinin temizlenmesi mümkün olmayacaktır.

Lazer epilasyon
Epilasyon Uygulamaları

Lazer epilasyon uygulaması için FDA onaylı Cynosure Elite MPX lazer ile birlikte Alex lazer hemde Nd yag lazer tek bir başlıkla aynı anda atım yapılabilmektedir. Bu uygulama aynı anda iki farklı lazer ile tedavi edilmesi olarak yorumlanabilir. Bu sayede atım yapılan alandaki tüm kıl köklerine etki edebilmektedir. Farklı iki dalga boyu ile uygulama yapılması işlem etkinliğini artırdığı bilinmektedir.

Her kıl kökünün bir yaşam siklusu vardır. Kıl anajen yani büyüme evresinde ciltte gözle görülür düzeydedir. Telojen yani dinlenme fazında ise cilt altında kıl kökü gizlidir, yani cilt yüzeyinde görünen kıl yoktur. Epilasyon esnasında lazer ışını sadece gözüken kılların köklerine etki eder. Yani büyüme evresindeki kıl kökleri etkilenir. Dinlenme fazındaki kökler ise ancak büyüme fazına geçince lazer ışınından etkilenirler.

WhatsApp chat